Joachim Kaczkowski, Works for Violin and Orchestra (2019)

Przybliżamy Państwu część fonograficzną działalności naszej instytucji. W roku 2018 i 2019 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka wraz ze znakomitymi artystami dokonała szeregu nagrań zapomnianej muzyki polskiej. Na płycie znalazły się utwory Joachima Kaczkowskiego.

Joachim Kaczkowski (1789-1829) – polski skrzypek, kompozytor i pedagog. Pochodził z rodziny
o żywych tradycjach muzycznych. Z relacji prasy wynika, że Kaczkowski był autodydaktą („Pamiętnik Warszawski”, 1810 nr 2, AmZ 1811 nr 27). Młodość spędził we Lwowie gdzie poznał takich kompozytorów jak Karol Kurpiński czy Józefa Elsner. 3 Lutego 1810 wystąpił wraz z Franciszkiem Lesslem w Teatrze Narodowym w Warszawie, prezentując swój Koncert a-moll, był to pierwszy występ obu artystów w tym mieście. W tymże roku wyjechał do również do Niemiec i pozostał tam kilka lat, zyskując powodzenie jako wirtuoz i kompozytor utworów kameralnych wydawanych
w Niemczech i Austrii.

Pełny spis nagrań fonograficznych lubelskich filharmoników

 

Joachim Kaczkowski, Works for Violin and Orchestra (2019)
Koncert skrzypcowy nr 1 op. 8
Koncert skrzypcowy nr 2 op. 17
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Agnieszka Marucha – skrzypce
Wojciech Rodek – dyrygent
Acte Prealable APO470
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Recenzja musicweb-international.com