Raul Koczalski, String Concertos (2018)

Prezentujemy Państwu kolejną część fonograficznej działalności naszej instytucji. W roku 2018 i 2019 Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Wojciecha Rodka wraz ze znakomitymi artystami dokonała szeregu nagrań zapomnianej muzyki polskiej. Na płytach znalazły się utwory Joachima Kaczkowskiego oraz Raula Koczalskiego.

Przed I Wojną Światową Koczalski prowadził ożywioną działalność koncertową głównie za granicą. Zawsze wolał być określany kompozytorem, a nie odtwórcą, wyzbywał się wirtuozowskiego podejścia do granych utworów, by jak najlepiej oddać ich charakter, a nie popisywać się swoją techniką. Jego występy przerwała wojna i śmierć matki (ok.1920), w tym czasie oddał się głównie komponowaniu. Poślubił również Niemkę Elzę Fuchs. W 1926 roku zamieszkał we Włoszech nad Lago Maggiore, gdzie spędzał miesiące wiosenne i letnie. Resztę czasu przebywał w Paryżu. Do występów wrócił dopiero w roku 1934.

Pełny spis utworów, które zarejestrowali lubelscy filharmonicy

Raul Koczalski, String Concertos (2018)
Koncert skrzypcowy d-moll op. 84
Koncert wiolonczelowy h-moll op. 85
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Agnieszka Marucha – skrzypce
Łukasz Tudzierz – wiolonczela
Wojciech Rodek – dyrygent
Acte Prealable AP0504
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca

Recenzja musicweb-international.com